GELECEĞİN KAHRAMANLARI; SOSYAL GİRİŞİMCİLER

Dünyada sosyal girişimlere yönelen yetenek, para ve ilgi gün geçtikçe artmakta, modelin rağbet görmesi ile birlikte çeşitli ulusal ve uluslararası platformlarda sosyal girişimler hızla yayılmaktadır. Bugün Birleşik Krallık’ta sayıları 62.000’i bulan sosyal girişimler 800.000 kişiyi istihdam etmekte; yılda 24 milyar £ tutarında ciro oluşturmakta; GSYH’ye %1 destek vermekte ve katma değeri yüksek istihdam fırsatlarının yaratılmasını sağlamaktadır. . Aynı zamanda toplum faydasını en yüksek düzeyde tutması “Sosyal Girişimcilik” kavramının önemini en üst düzeye çıkarmaktadır. Yaptığımız araştırmalar sonucu ulaştığımız bilgiler bizi bu konuda projeler hazırlama için teşvik etmiş, projemize olan inancımızı artırmış ve motivasyonumuzu en üst düzeye çekmiştir.. Tasarladığımız “Geleceğin Kahramanları : Sosyal Girişimciler” projesiyle doğrudan projeye katılan 24 kişiye ulaştık, onların sosyal girişimcilik kavramını en iyi şekilde anlamaları ve uygulamaları için yaratıcı etkinlikle yaptık, sürdürülebilirlik çalışmalarımız ile ulaşacağımız sayıyı maksimuma getirmek için hali hazırda çalışmaktayız.. Proje Türkiye, Polonya ve Hırvatistan’dan gençler katılmış ve  Geleceğin Sosyal Girişimcileri olmak için çeşitli etkinlikler yapmışlardır. Bu etkinlikler kapsamında;

–  Dünyayı Sosyal Girişimler Kurtaracak !  Atölyeler

       (Sosyal girişimciliğin ne demek olduğu katılımcılara aktarılmış, öneminden bahsedilmiştir)

–  Gizli Kahraman Sosyal Girişimci !

                            (Bir sosyal girişimcide olması gereken tüm özellikle yapılacak atölye ile katılımcılara aktarılmış. Büyük bir karton kullanılarak katılımcıların yapacağı maketin her bir yerine sosyal girişimcilik özellikleri ile ilgili materyaller asılmış, tüm katılımcılar tüm materyallerini kendi yaratıcılıklarını kullanarak üretmişlerdir)

–  “Benim ülkemdeki iyi kalpli insanlar”

                            (Bu etkinlikte katılımcı ülkeler önceden kendilerini bildirildiği ve planladıkları şekilde kendi ülkelerindeki örnek olabilecek sosyal 4’er sosyal  girişim örneğini diledikleri şekilde diğer ülke katılımcılarına aktarmışlardır. (Sunumlar, videolar, resimler, internet siteleri, skeçler v.b))

–  Türkiye’deki Örnek Sosyal Girişim Kurumları Ziyaretleri

                              (Burada sosyal girişimcilik alanındaki Bursa’daki vakıf, dernekler ve özel girişimler ziyaret edilmiştr.

–  Türkiye’nin En Yaratıcı Sosyal Girişimi Zumbara !

                           ( Zumbara’nın kurucuları aynı zamanda proje destekçimiz Ayşegül Güzel ve Meltem Sandağ proje alanımızı ziyaret etmiş gelecek ve projemizde girişimlerini tanıtmanın yanında yaptıkları uygulamalar ile sosyal girişimcilik örneğini canlı olarak yaşamamızı sağlamışlardır)

– Bizim Sosyal Girişimimiz Fikir Atölyesi

                              (Bu güne kadar yapılan etkinlikler ve atölyeler ile sosyal girişimcilik kavramını en iyi şekilde anlayan gençler bundan sonra kendileri eğer bir sosyal girişim yaratmak isteseydi nasıl bir şey ortaya çıkardı ve bu sosyal girişmde neler yapmak isterlerdi konusunda fikir alış verişinde bulunmuşlar, beyin fırtınaları, grup çalışmaları ve benzeri etkinlikler fikirler üretmişlerdir. Belirlenen 3 temel konu prensibinde şekillendirdikleri girişimlerde herkesin ilgi alanına göre dahil olduğu  farklı ülkelerden oluşmuş 3 büyük takım oluşturulmuştur)