GLOBAL INNOVATIVE LEADERSHIP MODULE (GILM)

Global Innovative Leadership Module (GILM) projesi, Bahçeşehir Üniversitesi koordinatörlüğünde derneğimiz Kalkınma ve İnovasyon Ofisi’nin ve 4 Avrupa ülkesi organizasyonunun ortaklığında, Erasmus+ Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar kapsamında 2015 – 2017 yılları arasında yürütülecek 2 yıllık bir projedir.

GILM projesi, mevcut genç işsizliğine çözümlerden birinin gençlerin üniversite eğitimleri sırasında veya mezuniyet sonrası BİT tabanlı becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim almaları olduğuna inanmaktadır.

Proje ile;

Gençlerin girişimci, e-liderlik potansiyelini ve yaratıcılık yetkinliklerini geliştirerek rekabetçi bilgi temelli Avrupa gençlik toplulukların kurulması;

Daha gelişmiş ve başarılı AB üyeleri ile geride kalan ülkeler arasındaki boşluğu kapatarak bunları gençlerin işsizliğine karşı uygulanabilir bir çözüm haline getirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında, açık kaynaklı ve herkes için hazır olacak, öğretmenler ve öğrenciler için iki yönlü kullanılabilir bir eğitim modülü, uluslararası ortaklarımızla işbirliği içinde oluşturulmaktadır.  Eğitim modülünde yer alacak alt modüller;

– Rekabet ve Yenilik

– Pazarlama

– Stratejik Planlama

– Bütçeleme ve Mali Kontrol,

– Girişimcilik

– Yönetim ve İş Organizasyonu

– Veri Analizi, Yorumlama ve Problem Çözme

Projenin bir diğer çıktısı eleaderstochange İnternet Platformudur.  Gençlerin deneyimlerini paylaşabildikleri, mesleki kariyerleri, girişim girişimlerinde ilk adımlar ve paylaşım fırsatları ve yenilikçi fikirlerle ilgili tartışmalar başlatabilecekleri bir e-liderlik hizmeti sunmaktadır.

Proje kapsamında yürütülen hareketlilikler;

–          Ulusötesi Lider Toplantıları (Türkiye, İtalya, Portekiz)

–          Kısa Dönemli Öğrenme Aktiviteleri (Türkiye, Yunanistan)

–          Ulusötesi Yaygınlaştırma Zirvesi (Türkiye)

–          Yerel Yaygınlaştırma Eğitimleri (Türkiye, Portekiz, İtalya, Yunanistan)

Daha ayrıntılı bilgi almak için proje sitesini ziyaret ediniz: www.eleaderstochange.com

________

GILM projesi T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, 2 yıl sürecektir. Proje koordinatörü Bahçeşehir Üniversitesi‘nin yanısıra Türkiye’den KIO – Kalkınma ve İnovasyon Ofisi, İtalya’dan Futuro Digitale, Yunanistan’dan InterMedi@KT ve Institue of Entrepreneurship Development, Portekiz’den Edugep partner kuruluşlar olarak projede yer almaktadırlar. 
 
Bu kapsamda üretilen eğitim modülü ve online platform sayesinde gençlerin iş hayatlarında avantaj sağlamaları ve hazır hale getirilmeleri amaçlanmaktadır. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda projenin ilk yılı geride bırakılmış bulunmaktadır. Bu süre zarfında sırasıyla;
 
– Proje açılış toplantısı / İstanbul, Türkiye
– Proje fikri çıktılarının üretilmesi 
– Ara değerlendirme toplantısı / Cori, Lazio, İtalya
– Uluslararası öğrenme hareketliliğinin pilot uygulaması / İstanbul, Türkiye
– Uluslararası öğrenme hareketliliğinin nihai uygulaması / Patras, Yunanistan
 
adımları geride bırakılmıştır. Bundan sonraki süreçte e-öğrenme platformunun ve çıktıların son halini almasının ardından, yaygınlaştırma zirvesi, yerel çalıştaylar ve sürdürülebilir faaliyetleri ile projenin başarılı bir şekilde tamamlanması planlanmaktadır. 
 
Şimdiye dek yapılan çalışmaların detaylarına, projemizin 1. yılı için hazırladığımız “basın bülteni” dosyasından ulaşılabilir.