Uçan Taksiler Yakında Geliyor !

Lilium adlı şirket, her gün işe gidip gelen insanlar için dikey olarak havalanıp inebilen elektrikli bir uçak geliştiriyor. Büyük ilgi çeken bu proje geçtiğimiz günlerde bir kez daha yatırım almayı başardı.

Son dönemlerde sürücüsüz araçlar, kamyonlar ve hatta gemiler hakkında birçok haberle karşılaştık. Şimdi de Almanya merkezli Lilium adında bir startup, gelecekte ulaşım alanında çığır açabilecek potansiyeli sahip olan “kişisel hava taksileri” tasarlıyor. Şirketin geliştirdiği eVTOL adındaki bu muazzam hava taksilerinin tamamen elektrikle çalışan ve dikey olarak kalkıp inebilen ilk jet uçağı olduğunu da belirtelim. Beş kişi taşıyabilen bu jetler yaklaşık 300 km mesafe katedebiliyor, saatte 300 km civarı hıza ulaşıyor ve hiçbir şekilde emisyon salınımı yapmıyor. eVTOL, bu yol ve hız kapasitesi sayesinde bir saat süren bitmek bilmez bir yolculuğu 15 dakikaya kadar indirerek sizi trafik çilesinden kurtarıyor.

Lilium, yolcuların istedikleri zaman uçan taksi çağırıp ulaşmak istedikleri adrese gitmelerini sağlamak için şehirlerin belirli noktalarına iniş platformları kurmayı amaçlıyor. Bu tarz yaratıcı fikirlerle yatırımcıların ilgisini çeken şirket geçtiğimiz günlerde 90 milyon dolar daha fon toplamayı başardı. Şirket, toplanan bu parayı kullanarak jet üzerindeki son rötuşları yapmayı planlıyor. Lilium’un halihazırda çalışan bir prototip geliştirmiş olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Her şey yolunda giderse jet 2019’da tamamen kullanılabilir hale gelecek ve 2025’te de yolculara hizmet vermeye başlayacak.

Videoyu izlemek için TIKLAYIN!

eVTOL’ün elektrikli motorları tek bir şarjla yaklaşık 300 km yol katedebildiği gibi neredeyse hiç ses çıkarmıyor, tabii böylelikle de kalabalık şehirler için son derece uygun bir ulaşım aracı olarak ön plana çıkıyor. Üstelik uçağın inmesi için ufak bir alan yeterli oluyor, bu sayede de yüksek maliyetli altyapı yatırımlarına ihtiyaç kalmıyor. Hatta eVTOL’ün test uçuşlarının normal bir taksi yolculuğundan daha pahalıya gelmeyeceği bile söyleniyor. Lilium’a yatırım yapan Tencent Holdings’in yöneticilerinden David Wallerstein, uçak hakkında şöyle diyor: “Her gün uçak kullanma imkanına eriştiğimizde yol altyapısı sağlam olmayan az gelişmiş bölgelerden tutun da gelişmiş ülkelerin trafikten geçilmeyen caddelerine kadar her yerde rahatlıkla hareket edebileceğiz. Lilium’un geliştirdiği uçak bize bu imkanı sunduğu gibi aynı zamanda çevreye de hiç zarar vermeyerek ulaşım alanında çığır açıyor.” Peki sizce hem makul ücretli hem de kullanışlı hava taksileri yaygınlaşınca ulaşım ve seyahat alanı bundan nasıl etkilenecek?

Kaynak: yeniisfikirleri.net